Zalany laptop czyli następstwo spożywania posiłków, picia napojów czy domowych imprez z laptopem w roli głównej.

 

Wylanie cieczy na laptopa nie zawsze musi być fatalne w skutkach. Przedewszystkim liczy się szybka reakcja i podjącie odpowiednich kroków, które pozwolą zminimalizować szkody w zalanym laptopie.

Tutaj każda czynność i każda sekunda jest bardzo ważna, bowiem od tego co zrobimy i jak szybko zareagujemy, wzrasta szansa na uratowanie zalanego laptopa.

 

Zalany laptop – jak postępujemy?

 

Najważniejszą rzeczą  po zalaniu laptopa, którą musimy wykonać natychmiast to odłączenie wszystkich źródłeł prądu krórymi są zasilacz oraz bateria. Odłączamy gwałtownie wszystko nie zważając na to że laptop wciąż jeszcze pracuje. Następnie odchwylamy ekran laptopa najszerzej jak sto możliwe i kładziemy go do góry nogami klawiaturą do blatu. Jeśli nasz zalany laptop nie otwiera się na tyle aby położyć go całego na to połóżmy go klawiaturą do dołu np. na krawędzi stołu ale upewnijmy się czy w takiej pozycji nie spadnie on zachwile ze stołu.

 

Starajmy się położyć go tak, aby nie leżał w pozycji tworzącej trójkąt, przy takim ustawieniu istnieje ryzyko, że ciecz spływająca pod kątem dostanie się do środka laptopa. Położenie laptopa zupełnie na płasko zapobiega przed wlaniem się jakiejkolwiek cieczy do środka.

 

Pozostawiamy laptopa w takiej pozycji na co najmniej 12 godzin, najlepiej w ciepłym miejscu w pobliżu grzejnika co pozwoli na szybsze odparowanie wlanej w niego cieczy. Po osuszeniu najlepiej udać się z nim do serwisu, który oceni szkody i dokona ewentualnego czyszczenia w środku  – wszystko zależy od ilości cieczy która dostała się do środka laptopa. Jeśli postąpimy zgodnie z powyższymi wskazówkami, ryzyko poważnego uszkodzenia laptopa jest naprawde znikome i w 90% przpadków kończy się to zaledwie uszkodzeniem klawiatury. Natomiast jeśli zdecudujemy się działać na własną rekę i przed sprawdzeniem sytuacji w środku laptopa podłączymy go ponownie do prądu może dojść do zwarcia co zdecydowanie wpłynie na koszt naprawy lub wogolę ją uniemożliwi – dla przykładu koszt nowej płyty głównej może wynieść 70% ceny nowego laptopa!

 

Pamiętaj, każda chwila zwłoki zmniejsza szanse na ratunek. Jeśli jakieś płyny dostały się do płyty głównej to zacznie ona korodować (szybkość korozji zależy od rodzaju cieczy jaką laptop został zalany) im szybciej zareagujesz, tym zalanie laptopa będzie mniej szkodliwe i odczuwalne w skutkach.