Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo w sieci?

 

Większość serwisów, z których korzystamy, szczególnie posiadających nasze poufne i prywatne dane, wymagała będzie założenia konta w celu weryfikacji oraz jednocześnie zapewnienia nam odpowiedniego bezpieczeństwa. Niestety, nawet najlepsze sieciowe zabezpieczenia nie gwarantują nam w stu procentach, że uchronimy się przed wyciekiem danych i atakami hakerów, jeżeli niewłaściwie zarządzać będziemy swoimi hasłami, loginami, czy też dostępem do skrzynki mailowej.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się jak tworzyć bezpieczne hasła, czego unikać przy zakładaniu kont oraz jak zmniejszyć szansę wycieku najbardziej poufnych informacji dotyczących Ciebie i Twoich rachunków bankowych, PIN-ów i tym podobnych, zapoznaj się z kilkoma podstawowymi poradami:

 

Najczęściej popełniane błędy przy wybieraniu haseł dostępu

 

Chociaż nie zdajemy sobie często z tego sprawy, to samoistnie będziemy ułatwiać oszustom i hakerom ich pracę, nieodpowiednio dobierając hasła dostępowe. Jeżeli chcesz być bezpieczny w sieci, z całą pewnością powinieneś unikać poniższych:

 

Nie twórz haseł z pojedynczych wyrazów, które znajdują się w słowniku, szczególnie krótkich rzeczowników, czy też haseł skojarzonych z Twoim imieniem, nazwiskiem, datą urodzenia i tak dalej.

 

Nie używaj passwordów, które brzmią tak samo albo podobnie jak login albo adres skrzynki pocztowej.

Chociaż hasła, kojarzące się z osobami lub rzeczami z Twojego otoczenia będzie łatwiej zapamiętać, to także o wiele łatwiej będzie do nich dojść osobie, która chce wkraść się na Twoje konto lub zdobyć poufne informacje.

 

Staraj się stosować różne hasła do różnych portali – na pewno nie stosuj tych samych haseł do skrzynki mailowej i do innych stron, gdyż dzięki temu haker będzie mógł o wiele łatwiej dowiedzieć się jaki jest klucz dostępu (skrzynki mailowe może i są dobrze zabezpieczone, ale nie masz pewności, że witryny z których korzystasz także gwarantują podobny poziom bezpieczeństwa).

 

Nie przyklejaj kartek z hasłem na ekran monitora, nie noś ich przy sobie w portfelu, gdyż zawsze istnieje ryzyko, że ktoś niepożądany uzyska do nich dostęp.

 

Na pewno nie powinieneś stosować się do metody bruteforce, czyli korzystania z ciągu tych samych lub następujących po sobie znaków (na przykład tyuiop[ albo 9999999). Jak się okazuje, bardzo wielu użytkowników popełnia takowy błąd i właśnie kody dostępu tego typu udaje się łamać najczęściej.

 

Jeżeli wydaje Ci się, że zamienienie litery na cyfrę, która jest do niej podobna, zwiększy wyraźnie bezpieczeństwo Twojego hasła, to niestety jesteś w błędzie. Praktyka tak jest stosowana od tak długiego czasu, że większość internetowych oszustów, doskonale zdaje sobie z tego sprawę.