Jak sprawdzić jakość wykonania strony internetowej?

 

W dzisiejszych czasach projektowanie stron internetowych to już nie tylko wykonanie szaty graficznej witryny i wdrożenie jej do internetu. Pod pojęciem tworzenia stron internetowych kryje sie dziś wiele aspektów, czym więcej ich zostanie spełnione, tym większa szansa, że nasza witryna spełni oczekiwania jakie w niej pokładamy.

 

Przede wszystkim zwracamy uwage na:

 

- profesjonalny wygląd bez zbędnych wodotrysków animacji...

- dostępność dla wszystkich użytkowników

- merytoryczna treść i jej przydatność dla użytkownika

- jakość techniczna oraz dopracowanie najmniejszych szczegułów

- poprawność kodu witryny

 

Zawartość merytoryczna witryny internetowej

 

Dobra strona internetowa powinna dostarczać użytkownikowi konkretnych, użytecznych informacji w zrozumiały i prostu sposób oraz oferować łatwą nawigację pomiędzy jej podstronami.

 

Użyteczność oraz sposób prezentacji treści naszej witryny internetowej

 

to jeden z najważniejszych elementów wpływających na przyjazność serwisu dla użytkownika. Umiejętne wyróżnianie ważnych elementów strony, a także dobrze dobrana typografia, odstępy, szerokość marginesów czy wielkość nagłówków i ich kolorystyka pozwalają odwiedzającemu stronę znaleźć informacje szybko i zapamiętać stronę na przyszłość. Wszystkie elementy powinny być rozmieszczone w sposób przemyślany, aby czas potrzebny na znalezienie odpowiednich części serwisu był maksymalnie krótki.

 

Nawigacja - Łatwość nawigacji

 

oceniamy po tym, w jaki sposób, są ze sobą powiązane nasze  podstrony, Intuicyjność nawigacji witryny w dużym stopniu wpływa na to, czy użytkownicy lubią korzystać z danej witryny. Linkowanie użyte w serwisie powinno jednoznacznie informować, czy strona kryjąca się za danym odnośnikiem to strona którą aktualnie oglądamy i czy częścią tego samego serwisu lub czy kieruje do innego. Wszystkie linki w serwisie powinny działać i być aktualne.

 

Projektowanie stron internetowych Edynburg

czyli strona internetowa dostępna dla wszystkich, a nie tylko dla jej właściciela!

 

Każdy użytkownik przeglądający nasza  stronę internetową, niezależnie od używanego sprzętu, oprogramowania, miejsca czy szybkości łącza internetowego powinien tak samo łatwo odnaleźć interesującą go treść. Musimy pamiętać, że każdy z internautów przegląda internet w innych warunkach. Użytkownicy dysponują szybszym lub wolniejszym łączem, mniejszym lub większym monitorem, więć nasz strona powinna zostać tak zaprojektowana, aby na każdym z tych urządzeń była tak samo funkcjonalna. Strona powinna zostać przygotowana tak, aby nie wymagała instalowania dodatkowego oprogramowania czy dodatków do przeglądarek.

 

Zrezgnujmy z technologi flash ponieważ ma ona więcej wad niż zalet:

 

- animacje we flashu wymagają szybkiego łącza lub długiego czasu na załadowani

- mocno obciążają komputer przeglądającego

- roboty z wyszukiwarek nie potrafą rozpoznać tekstu zapisanego w animacjach Flash oraz podążać za linkami w nich zapisanych.

- wielu użytkowników włącza w przeglądarce opcję blokowania wyświetlania reklam we Flash’u, więc czasami zdarza się tak, że zostaje także zablokowany ważny element naszej strony.