Co mogę zrobić, aby zapobiec przegrzewaniu się komputera?

 

Jako, że przegrzewanie się Twojego PC-ta lub laptopa, może być spowodowane wieloma czynnikami, na samym początku ważna jest odpowiednia diagnostyka i znalezienie podstawowego problemu – dopiero wtedy podjąć możemy właściwe kroki, które rozwiążą tą szkodliwą dla poszczególnych podzespołów przypadłość. Na samym początku, możesz jednak wyposażyć się w alarm, małą aplikację, która informowała będzie Cię sygnałem dźwiękowym lub monitem na ekranie, kiedy temperatura wewnątrz Twojego sprzętu zacznie niebezpiecznie wzrastać.

 

Jednym z najprostszych rozwiązań (sprawdzających się jednak tylko i wyłącznie w przypadku komputerów stacjonarnych), jest ściągnięcie jednej ze ścian obudowy. Spowoduje to łatwiejszy dostęp zanieczyszczeń do podzespołów, da jednak dostęp ogromnej ilości zimniejszego powietrza i przyśpieszy wymianę nagrzanych cząsteczek na chłodniejsze. Oczywiście jest to działanie tymczasowe, komputer powinien działać bowiem normalnie w pełnej obudowie.

 

Kolejny element, który powinien rozwiązać nasze problemy, to czyszczenie wentylatorów oraz dolotów powietrza idących od obudowy do wnętrza komputera. Jeżeli nie chcesz rozkręcać swojego sprzętu, bardzo dobrym rozwiązaniem okaże się zastosowanie sprężonego powietrza w puszce, które dzięki cienkiej prowadnicy, będziemy mogli dostarczyć idealnie w okolice wentylatorów oraz radiatorów. Powietrze pod dużym ciśnieniem, uwolnione z niewielkiej puszeczki, w oka mgnieniu pozbędzie się zalegającego kurzu, wpływając na bardziej wydajną pracę wentylatorów oraz jednocześnie redukując głośność pracy naszego sprzętu komputerowego!

Jeżeli żadna z tychże czynności jednak się nie sprawdzi, wtedy konieczne będzie zastosowanie bardziej zaawansowanych środków, a mianowicie modyfikacja układu chłodzenia której bez posiadania odpowiedniej wiedzy nie należy przeprowadzać samemu!

 

Montujemy większe wentylatory w naszym komputerze!

 

Chociaż wymiana wentylatora w PC-cie i laptopie to zadanie dosyć proste, to często wiązać może się z utratą gwarancji, dlatego jeżeli nie jesteś w 100% przekonany, że chcesz się tego podjąć, wtedy powinieneś zrezygnować.

 

Co nam da umieszczenie w komputerze wentylatora o większej średnicy, o szerszym rozstawie łopatek, czy też o bardziej rozbudowanych śmigłach:

 

Po pierwsze, większe wentylatory mogą pracować na zdecydowanie mniejszych obrotach, pobierają mniej energii, nie będą tak szybko się przegrzewały i pozwolą zdecydowanie szybciej wchłonąć do obudowy zimne powietrze i pozbyć się tego rozgrzanego, jednocześnie utrzymując temperaturę poszczególnych podzespołów na tym samym i niezmiennych poziomie. Co więcej, im większy wentylator, tym dłużej będzie w stanie opierać się niekorzystnemu działaniu drobinek kurzu oraz innych zanieczyszczeń.