Podstawki chłodzące do laptopów – przydatny sprzęt, czy też zbędny gadżet?

 

Komputery przenośne, notebooki, czy też po prostu laptopy, to urządzenia, z których w obecnych czasach korzystać będziemy na co dzień i na rzecz, których, zrezygnowaliśmy praktycznie całkowicie z wysłużonych komputerów stacjonarnych – nie tylko podczas nauki, rozrywki, czy też komunikacji, ale także w momencie wykonywania obowiązków zawodowych. Laptop to bowiem ogromna wygoda, komfort i mobilność, która sprawia, że nie jesteśmy przywiązani do biurka, tylko możemy zabrać nasz komputer wszędzie ze sobą i zarówno na ławce w parku, jak i na lotnisku korzystać z jego zasobów.

 

Dzięki ciągłej minimalizacji technologii, z której korzystamy, laptopy stają się coraz poręczniejsze, cieńsze i lżejsze, z roku na rok coraz bardziej zwiększając swoją popularność na całym świecie i zdobywając dominację na rynku. Cały czas, posiadają jednak jeden i to dosyć pokaźny mankament, a mianowicie niezadowalającą długość czasu pracy na baterii oraz problemy z optymalizacją chłodzenia. Chociaż ten pierwszy aspekt, dzięki nowoczesnym platformom systemowym oraz odpowiedniemu zadbaniu o kompatybilność można w pewnym stopniu rozwiązać, to co do lepszego chłodzenia, ciężko jest zapewnić interesujące i ciekawe rozwiązanie, szczególnie kiedy powierzchnia laptopa, w której mieszczą się podzespoły jest dosyć ograniczona i ciasno zapełniona. Co możemy więc zrobić, aby nasz laptop przestał grzać się i przy okazji grzać nas samych (trzymanie na nogach, pracującego na pełnych obrotach komputera przenośnego, może mieć bardzo niekorzystny wpływ na nasze zdrowie) i jednocześnie miał zapewnione optymalne chłodzenie? Coraz więcej osób decyduje się na zainwestowanie w podstawki chłodzące do laptopów – czy rzeczywiście sprawdzają się one w swojej roli? Czy też może są zbędnym i bezużytecznym akcesorium? Spróbujemy odpowiedzieć sobie na to pytanie w dalszej części tekstu.

 

Jak skonstruowana jest i jak działa standardowa podstawka chłodząca pod laptopa?

Podstawki chłodzące pod laptopy, popularnie zwane także cooling padami, posiadają niezwykle łatwą konstrukcję – jest to zazwyczaj kawałek tworzywa sztucznego, czy też metalu, do którego montowany jest jeden duży lub kilka pomniejszych wentylatorów. Zasilanie zapewniane jest poprzez kabel USB, który podpinany jest bezpośrednio do komputera. Oczywiście nie musimy martwić się, że w dużym stopniu zmniejszy to żywotność baterii w naszym laptopie, gdyż pobór mocy będzie praktycznie minimalny. Ogromną zaletą konstrukcji podstawek chłodzących jest fakt, że będą one posiadały kształty i formy standardowych podstawek pod laptopy, dzięki czemu będą nie tylko chłodziły, ale dodatkowo ułatwiały korzystanie z tychże urządzeń, zwiększając komfort oraz wygodę pisania, surfowania po sieci i tak dalej.

 

Niektóre podkładki chłodzące wyposażane są w kilka dodatkowych akcesoriów, aby móc w pełni wykorzystać ich powierzchnię – poszczególne posiadają nie tylko dodatkowe wejścia USB, czy też HDMI, co zwiększa możliwości Twojego laptopa, ale czasami montowane są w nich także baterie, tak aby zwiększyć żywotność baterii oraz czas pracy bez stałego źródła zasilania.

 

Na jakie aspekty muszę zwrócić uwagę przy wybieraniu cooler pada do mojego laptopa?

 

Liczba czynników, o których nie powinniśmy zapominać podczas wybierana podkładki chłodzącej do naszego komputera przenośnego jest dosyć spora. Do tych najważniejszych zaliczyć będziemy mogli jednak między innymi rozmiar samej podstawki, materiał jej wykonania, sposób konstrukcji, rozmieszczenie wentylatorów, ich rozmiar oraz ilość, obecność pokrętła pozwalającego na regulację częstotliwości obrotów oraz sposób zasilania i dodatkowe wyposażenie, które jest dostępne.

 

Co do tego pierwszego aspektu, czyli wymiarów podstawki chłodzącej, powinniśmy pamiętać, aby posiadała trochę większe gabaryty niż nasz notebook. Dzięki temu nie tylko zapewnimy mu stabilność, ale także chłodzenie praktycznie całej jego powierzchni, co pozwala na zdecydowanie mocniejsze zbicie nadmiernych temperatur.

 

Jeżeli chodzi o materiał wykonania cooler pada, to najczęściej natknąć będziesz mógł się na podstawki plastikowe lub wykonane z innych tworzyw syntetycznych. Sięgając jednak po akcesoria z trochę wyższej półki cenowej, znajdziesz podkładki metalowe. Jeżeli zależy Ci na dobrym chłodzeniu, powinieneś postawić na takowe rozwiązania, w których przynajmniej wierzchnia powierzchnia będzie wykonana z metalu (na przykład z aluminium). Zastosowanie plastikowego cooler pada mija się z celem – takowa podstawka nie będzie bowiem w stanie odpowiednio odprowadzić ciepła i prędzej, czy później komputer znowu zacznie się przegrzewać.

Co do elementów konstrukcyjnych, od razu powinieneś zrezygnować z podkładek o jednolitej powierzchni. O wiele lepsze chłodzenie zapewniał będzie sprzęt o powierzchni z dużą ilością otworów – w grę wchodzą tutaj wszelkiego rodzaju siatki, ażury, okrągłe otwory i wszystko to, co zapewni właściwą wentylację!

Co do rozmieszczenia i ilości wentylatorów, opinie będą naprawdę różne – osobiście jednak polecamy Ci wybranie takiej podkładki, w której znajdował będzie się jeden, centralny i duży wentylator o niewysokiej częstotliwości swoich obrotów. Dzięki temu nie tylko będzie pracował bardzo cicho, nie denerwując Cię podczas dłuższego użytkowania (jak mają w zwyczaju niewielkie wentylatorki o dużej prędkości), a jego łopatki zagwarantują przepływ sporej ilości powietrza. Takowy jeden wentylator będzie w stanie zapewnić dokładne chłodzenie całej powierzchni komputera przenośnego, gwarantując nam bezpieczną i komfortową pracę.

Jak wygląda natomiast sprawa regulacji częstotliwości obrotów wentylatorów oraz związana z nimi żywotność? Co do tego drugiego aspektu, producent ma obowiązek poinformować nas o przewidywanej żywotności swojego towaru, która wynosi maksymalnie czterdzieści tysięcy godzin – spotkamy się jednak z podstawkami, których żywotność będzie ponad dwukrotnie mniejsza. Jeżeli chodzi natomiast o regulację obrotów, to wiele podstawek nie będzie jej zapewniało, a w przypadku gdy taka możliwość jest, to tylko w obrębie regulacji skokowej.

 

Ostatni aspekt, o którym wspominaliśmy to metoda zasilania oraz dodatkowe wyposażenie. Praktycznie wszystkie podkładki, jak z resztą już wcześniej wspominaliśmy, zasilane są poprzez porty USB, niektóre natomiast poprzez wbudowane huby USB, co pozwala na lepsze zagospodarowanie portów, które musiałyby być przeznaczone na zasilenie cooler pada. Najbardziej funkcjonalne, mają wbudowane czytniki kart pamięci, wszystkie najpopularniejsze sloty i tak dalej – większość użytkowników nie będzie jednak wykorzystywała ich potencjału.

 

Zalety stosowania podstawek chłodzących pod laptopy

 

Każde urządzenie, szczególnie elektroniczne, pracować musi w określonych warunkach – jeżeli warunki te są zaburzone, wtedy drastycznie spadała będzie żywotność danego gadżetu. Podobnie będzie z laptopami, których przegrzewanie doprowadza do o wiele szybszej eksploatacji. Jedną z głównych zalet podstawek chłodzących jest fakt, że będą one rozwiązywały ten problem i maksymalnie wydłużały żywotność Twojego notebooka. Paradoksalnie, okazuje się także, że właściwie dobrana podstawka, będzie w dużej mierze wpływała na cichszą pracę naszego komputera przenośnego i dzięki niej, już nigdy nie będziemy musieli martwić się o to, że procesor lub karta graficzna będą pracować w zbyt wysokich temperaturach, kiedy my będziemy korzystać z laptopa trzymając go na kolanach, czy też na pościeli oglądając ulubiony film, leżąc w łóżku.

Odpowiadając sobie więc ostatecznie na pytanie postawione w tytule – podstawka chłodząca pod laptopa jest niezaprzeczalnie przydatnym wyposażeniem każdego notebooka, jednak pod warunkiem, że została odpowiednio i właściwie dobrana pod jego właściwości oraz gabaryty.