Jak tworzyć hasła, aby były bezpieczne i trudne w złamaniu? Jak dbać o bezpieczeństwo naszych haseł?

 

Jak już wcześniej wspomnialem, bezpieczeństwo Twoich kont oraz poufnych informacji zależne jest nie tylko od systemów zabezpieczeń, ale także od tego jak dobierasz hasła dostępowe. Z tego też powodu powinieneś pamiętać o kilku następujących czynnikach:

 

Używaj jak najdłuższych, minimalnie sześcioznakowych haseł. Większość serwisów nie będzie ograniczała długości znaków Twojego hasła, a jeżeli nawet to i tak daje Ci możliwość stworzenia haseł dostępowych o długości nawet kilkunastu znaków. Większość standardowych programów do łamania kodów, nie jest w stanie poradzić sobie z tak długimi ciągami znaków.

 

Staraj się używać wszystkich dostępnych znaków – oprócz małych liter, korzystaj także z dużych, cyfr i szeregu znaków specjalnych. W tym przypadku hasło może okazać się o wiele trudniejsze w zapamiętaniu, szansa, że zostanie jednak rozszyfrowane przez osoby trzecie jest dzięki temu minimalna!

Jeżeli boisz się, że hasła z dużą mieszaniną, losowo generowanych znaków będą dla Ciebie zbyt skomplikowane, wtedy postaw na hasła, które są zlepkiem kilku słów, najlepiej rozdzielone cyframi.

Jednocześnie pamiętaj o tym, aby do każdego konta zakładanego w internecie korzystać z osobnego hasła. Co więcej, do kont najważniejszych warto korzystać także z osobnych skrzynek mailowych.

 

W celach jeszcze lepszego zabezpieczenia poufnych informacji, co jakiś czas możesz zmieniać swoje hasło lub przynajmniej je modyfikować.

 

Nigdy, ale to przenigdy nie zapisuj haseł w pamięci przeglądarki – w tym momencie dostęp do nich jest bardzo łatwy, zarówno zdalnie, jak i bezpośrednio z komputera, kiedy ktoś będzie chciał z niego skorzystać.